Stretnutie začínajúcich učiteľov v Spišskej Kapitule
Deň 19. október 2009 sa stal dňom stretnutia učiteľov začínajúcich svoju pedagogickú prax na katolíckych školách Spišskej diecézy v priestoroch Kňazského seminára v Spišskej Kapitule.
Program bohatý na nesmierne množstvo vzácnych informácii z oblasti katolíckeho školstva si tak vypočulo vyše tridsať začínajúcich učiteľov z takmer všetkých základných, stredných i umeleckých cirkevných škôl spadajúcich pod Spišskú diecézu.
Plán tohto stretnutia pozostával z niekoľkých častí. Prvým bodom bolo slávnostné otvorenie, ktoré sa konalo v biskupskej aule. Ako prvý sa slova ujal pomocný biskup Mons. Andrej Imrich. Privítal nás s láskou a pokojom jemu vlastným. Jeho neutíchajúci optimizmus a nesmierna múdrosť podčiarknutá rokmi vzbudila hlbokú úctu v každom z nás. Milým prekvapením nejedného účastníka toho stretnutia sa stala ľudová hudba v podaní žiakov jednej z neďalekých cirkevných základných škôl.
Ako druhý sa o slovo prihlásil riaditeľ školského úradu - PaedDr. Ján Dravecký. Oboznámil nás o organizácii a riadení cirkevného školstva v Spišskej diecéze. Zaujímavým prínosom stretnutia bola prezentácia miest a úloh katolíckych škôl v školskom systéme SR. Za azda najpodstatnejšiu časť pokladáme tú, ktorá nás, začínajúcich učiteľov oslovila hádam najviac. Ide o oboznámenie sa s požiadavkami na osobnosť katolíckeho učiteľa. Hlavnú myšlienku toho bodu zdôraznil už vo svojom prehovore Mons. Andrej Imrich. Ide o nevyhnutnosť morálnej stránky a osobný príklad učiteľa.
O svoje vzácne skúsenosti a názory sa s nami podelil i Mons. Prof. ThDr. František Tondra. Na stretnutí sa nezdržal dlho, no jeho slová v nás zanechali stopy poznania a hlbokej úcty. Podelil sa s nami o svoje bohaté skúsenosti a udelil nám i niekoľko vzácnych rád do „učiteľského života“.
V záverečnej časti programu sme dostali priestor na besedu aj my, začínajúci učitelia, kde sme si mohli vymeniť svoje názory a skúsenosti, i keď zatiaľ len veľmi skromné.
Príjemným oživením a záverom nášho stretnutia bola prehliadka katedrály sv. Martina. Hoci značná časť tohto slovenského skvostu bola v štádiu rekonštrukcie, nemožno povedať, že jej to ubralo na kráse. Ba práve naopak. Z jej chladných múrov na nás dýchala história a hlboká úcta k Bohu a Božej Matke.
A tak obohatení o nové skúsenosti a s láskou v srdci k Bohu a deťom kráčajme v ústrety vzdelaniu.
Mgr. Zuzana Kureková, Mgr. Martin Bodorík,
CZŠ sv. Gorazda v Námestove
|